Kuchnia i Jadalnia to w sumie dwa połączone pomieszczenia, staramy się urządzić je spójnie aby pasowały ze sobą i formą i strukturą czy barwą ale dzieli je rola światła. W kuchni, w której pracujemy na blatach roboczych , gotujemy, przyrządzamy posiłki oczekujemy światła silniejszego tzw. roboczego , natomiast jadalnia pozwolić sobie może na wiele odrębnych funkcji.
Projekt oświetlenia jadalni powinien być elastyczny. Musi umożliwiać zmianę aranżacji światła zależnie od potrzeb.
Niezależnie od tego, czy stół zaplanujemy w kuchni, w salonie, czy jadalni, musimy zadbać o właściwe rozmieszczenie obwodów elektrycznych. Powinny być przynajmniej dwa niezależne od siebie. Jeden obwód służy do oświetlenia stołu drugi do zadaniowego oświetlenia np. podczas odrabiania lekcji czy wieczornej klimatycznej lampki wina przy stole. Te role może zapewnić dobrze zaplanowane w okolicy stołu gniazdo elektryczne. Dobrze, gdy jest ich więcej niż to, co uważamy za konieczne minimum. Przydadzą się do podłączenia lamp podłogowych i stołowych, które będziemy mogli przestawiać odpowiednio do potrzeby, do podłączenia urządzeń mobilnych, ładowarek czy laptopów. Natomiast oświetlenie bezpośrednio nad stołem uzależnione jest w dużej mierze od wielkości samego stołu. Przyjmuje się, że do oświetlenia 1m2 potrzebujemy jedno źródło światła – jeden punkt na suficie. Jeśli stół ma długość powyżej 180 cm zalecałabym dodanie kolejnego aby zawiesić dwie lampy np. o średnicy 50-60cm. Warto również zastosować ściemniacze umożliwiające regulację natężenia (intensywności) światła.
Oświetlenie Kuchni, jadalni czy salonu to również boczne, klimatyczne zwisy. Często Architekci planują je w otoczeniu stolika kawowego, kącika RTV czy kominka. Ten rodzaj opraw / lamp stanowić może designerski pomysł na wnętrze, nie jest to oświetlenie funkcyjne – na urok może w 100% zapracować design lampy. Oto nasze najnowsze propozycje z Targów w Poznaniu Home Decor 6-9. III.2018r
Na rynku znajduje się coraz więcej modeli lamp mobilnych/ elastycznych, które doświetlając nasz stół podczas większych przyjęć, kiedy stół rozkładamy o kolejne mb – lampę również rozsuwamy o dodatkowe cm lub nawet metry. Dobrze, jeśli lampa stołowa jest od spodu przysłonięta matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło, a od góry zamknięta. Stół będzie wtedy oświetlony równomiernie, natomiast jego otoczenie pozostanie w półcieniu. Siedząc przy stole – nieosłonięta żarówka będzie po prostu razić Państwa w oczy i powodować dyskomfort i zmęczenie.
Poniżej kilka przykładów takich właśnie elastycznych rozwiązań nad stół.
Interesującym rozwiązaniem, szczególnie dla nowoczesnych wnętrz, jest jedna długa lampa nad prostokątnym stołem. Tego typu lampy, inspirowane oprawami biurowymi, są wyjątkowo funkcjonalne zarówno podczas posiłków, jak i wtedy, gdy stół służy do pracy. Poza tym efektownie podkreślają formę stołu. Analogicznie, okrągły stół aż prosi się o lampę okrągłą lub o formie zamykającej się w obrysie koła.
Jeśli natomiast nasze pomieszczenie nie jest przystosowane do umieszczenia rozłożonego stołu zawsze dokładnie w tym samym miejscu, jeśli ze stołem migrujemy po naszej jadalni warto dodać inne punkty w suficie aby doświetlić taką ewentualną zmianę. Do tego celu można wykorzystać oprawy o charakterze technicznym wpuszczane w sufit – np. tzw. oczka, czyli halogenowe lampy umieszczone w otworze wykrojonym w suficie podwieszanym – lub natynkowe – jak choćby reflektorki o regulowanym kącie nachylenia. Dzisiejsza oferta w tym zakresie jest bardzo bogata zarówno w modelach, kolorach jak i wielkościach. Poniżej przykładowe propozycje z oferty oświetleniowej Galerii ACCERO.
Oświetlenie Kuchni to zupełnie inna historia. Owszem jeśli kuchnia jest otwarta na jadalnię warto aby wszystkie lampy, abażury czy oczka halogenowe były spójne i pasowały do siebie. Przy obecnej tak bogatej ofercie oświetlenia – jest to bardzo realne do osiągnięcia. Należy jedynie określić styl i potrzeby światła w naszych wnętrzach.
Jako oświetlenie ogólne w kuchni polecane są lampy sufitowe, których światło odbija się od sufitu. To idealnym rozwiązaniem jest plafon jeden większy lub dwa , trzy mniejsze. Można też wykorzystać oczka halogenowe, reflektorki o regulowanym kącie nachylenia czy lampy natynkowe z regulowanym kątem nachylenia światła.
Odrębną strefą w dzisiejszych kuchniach jest wyspa lub barek. Fajnie i praktycznie aby również nad tymi elementami zawisły lampy lub nowoczesne belki z linką led w środku. Oto nasze propozycje:
Warto wiedzieć, że…
Światło ma nie tylko natężenie, ale również temperaturę. Potocznie określamy je jako: ciepłe, neutralne, chłodne, dzienne itp. Takie same nazwy stosują producenci źródeł światła. Nie są to jednak określenia jednoznaczne. Ta sama wartość temperatury barwowej może być odbierana jako lekko ciepła, neutralna lub lekko chłodna. Dlatego bardziej precyzyjne jest opisanie temperatury barwowej w skali Kelwina [K].
Pamiętajmy, że wbrew intuicji, im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsza biel. Barwa światła świeczki to 1800 K, a błyskawicy – 28000-30000 K!
- 2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówki
- żarowej).
- 3000 K – barwa ciepłobiała.
- 4000 K – barwa biała.
- 5000 K – barwa chłodnobiała.
- 6500 K – barwa dzienna
Wszelkich informacji, porad i sugestii udzielą Państwu nasi Handlowcy w Galerii Accero. Obecnie nasza Galeria zmieniła znacząco profil działalności z Galerii Łazienek przekształciliśmy się w Galerię Wnętrz. Posiadamy w ofercie ŁAzienki, Kuchnie pod wymiar i Oświetlenie.