Jak ważnym elementem domu jest KUCHNIA?
Według większości z nas najważniejszym lub ewentualnie zaraz po łazience. To na kuchni skupiamy większą uwagę podczas planowania naszego domu, podczas wyboru stylistyki i charakteru wnętrz. Dzieje się tak dlatego, ze KUCHNIA to mianownik nasze przestrzeni, najczęściej pozostawiamy ją całkowicie lub częściowo otwartą na Salon, Jadalnię, Hall. Stąd tak ważne a czasami najważniejsze jest określenie jej stylu aby współgrał zresztą naszej przestrzeni domowej. Moda, trendy i design oczywiście zmieniają się ale od dłuższego czasu w obrębie kuchni należy wyróżnić następujące trendy:
-
nowoczesny
-
industrialny
-
klasyczny
-
prowansalski
Tematem tego artykułu jest styl prowansalski, zwany przez niektórych angielskim. Co go wyróżnia?
Kuchnia urządzona w stylu prowansalskim jest przytulna, jasna, sielska, naturalna. Podpowiadamy, jak ją urządzić.
Wzbudza szczególny zachwyt… szczególnie kobiet. Do wnętrz wprowadza słońce i zapach ciepłego, malowniczego południa Francji. Styl prowansalski, bo o nim mowa, od wielu lat nie wychodzi z mody i wciąż jest jednym ze współczesnych trendów aranżacji wnętrz.
Prowansja to – zestawienia jasnych, pastelowych kolorów, bielonych mebli czy lawendowych dekoracji z surową, kamienną lub drewnianą podłogą, elementami rustykalnej cegły czy obecnymi w dizsiejszych kaflach patchworkami, szachownicami lub klepką. Bardzo wiele ma ze stylu rustykalnego, shabby chic, momentami nawiązując do angielskiego.
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
Kuchnia urządzona w tym stylu jest szczególnie efektowna. Prosta i delikatna, a jednocześnie przez wielość rozmaitych efektownych dodatków przytulna. Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że ten typ kuchennych aranżacji szczególnie lubią marzycielki i romantyczki. Niekiedy jest kompromisem zawartym z partnerem, któremu nieszczególnie pasuje wizja całego domu czy mieszkania urządzonego w tej – bądź co bądź – kobiecej stylistyce.
Meble do kuchni w stylu prowansalskim
Powinny być lekkie, z drewna, mdf-u, w jasnych kolorach często przecierane, bejcowane, specjalnie postarzane. Idealnie współgrają do nich blaty z drewnianym wykończeniem lub kamienne. Fronty szafek bardzo często w tym stylu są fragmentarycznie ażurowe, z otworami lub wyciętymi pojedynczymi elementami. Ciekawym i charakterystycznym dla stylu akcentem są delikatne rzeźbienia, pogrubiane cokoły, blendy czy korony nad górnymi szafkami. Sam front meblowy w kuchni prowansalskiej wyróżnia się formą i wykończeniem. Zazwyczaj ma formę ramiaka z frezem, może być również cały wykończony pionowymi frezami lub część forntów może posiadać ażurowe krateczki.
A jaki stół? Powinien być drewniany – w naturalnym kolorze, przynajmniej blat, nogi stołu można pomalować w kolorze szafek np. na biało, szaro czy na pastelowy błękit. . Wokół niego krzesła z ażurowymi, lekkimi plecami albo wręcz – jeśli mamy miejsce – wiklinowe fotele.
Kolory w kuchni prowansalskiej
Choć najczęściej styl ten kojarzy nam się z odcieniami bieli, warto pamiętać, że prowansalskie domki wypełnia wiele kolorów. Owszem, kolorystyka bazuje tu zazwyczaj na szarościach, beżach czy oliwkowych zieleniach, ale nie brakuje tu także soczystych i dojrzałych fioletów, intensywnych żółci, pastelowych odcieni różu, błękitu czy pomarańczy.
Ściany kuchni powinny nawiązywać do francuskich willi nie tylko kolorem, ale także strukturą. Warto jedną kuchenną ścianę pozostawić specjalnie nierówną, pomalować ją jakby od niechcenia, może jedynie pobielić. Taki efekt można uzyskać, stosując na przykład tynki dekoracyjne, glinki florenckie czy farby strukturalne. Ważnym elementem Prowansji są stare cegły, które również zagościły w naszych kuchniach. Taką dodatkową ścianę w okolicy stołu czy nawet rękaw kuchenny warto wyłożyć naturalną cegłą. W Galerii Accero posiadamy specjalne „odchudzone” elewacyjne o grubości 2-3 cm z Manufaktury Polskiej. Wyglądają jak naturalny mur. Można i powinno się je zaimpregnować specjalną hydrofobową powłoką aby łatwiej można je było utrzymać w czystości i aby nie wnikały oparów i wody. Natomias między szafki górne i dolne proponujemy albo klasyczną cegiełkę w formacie 10×20 lub 7,5×30 , położoną z przesynięciem , w kolorach białych lub pastelowych.
Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
Kuchnia prowansalska to wręcz składzik rozmaitych bibelotów i akcesoriów. Wiklinowe koszyki, doniczki z ziołami, wiejskie warkocze czosnku podwieszone pod sufitem, bukiety ziół i kwiatów wstawione do kanek lub dzbanków. Skrzynki, skrzyneczki, szufladki, pudełeczka, ramki. Wszystko ustawione od podłogi niemal po sufit. Dodatki w stylu prowansalskim są jednak na tyle delikatne i subtelne, że nie przytłoczą przestrzeni. Jeśli chodzi o tkaniny, dominować powinien tu len.
Podłoga w kuchni w stylu prowansalskim
Projektując kuchnię w tym stylu, nie zapomnijcie o charakterystycznej podłodze. Drewniana – najlepiej długie deski, olejowane lub pomalowane matowym lakierem. Ale dla osób bardziej praktycznych Prowansja również pięknie komponuje się z ceramicznymi płytkami albo imitującymi deski albo w postaci monohromatycznych betonów. Jeśli nasze meble i dodatki nie są nad wyraz bogate warto pokusić się o elementy malowane na płytkach w wersji patchworków, kratek czy drobnych kwiatków. Takie kolekcje znajdziemy w ogercie Vivesa, Equipe czy Cifre. W Accero posiadamy na ekspozycji specjalną strefę Vintage z mnóstwem propozycji dla tego typu Kuchni.